Alternativní klávesnice na iOS 8 – mají šanci uspět?

Dnes nám v podvečer – zřejmě opět po 19 hodině – vychází iOS 8.

Mimo před pár dny zmíněných vývojářských novinek přináší i ty uživatelské, včetně klávesnic třetích stran. Články na toto téma se internet jen hemží, a mě nutí se zamyslet – proč, nebo spíše – proč právě nyní? Proč to Apple léta nepodporoval, a nyní podporu přináší? Mohlo to přijít už dávno.

 

Představme si rok 2012, podporu hlasového diktování pouze pro angličtinu (možná další světový jazyk, ale spíše ne), žádné propojení s OS X, žádné Continuity, a podporu alternativních klávesnic. Začalo by je používat spoustu lidí – miliony, možná i více. A Apple by tím třeba přišel o „svoje“ služby – vlastně v tu chvíli pouze svojí klávesnici.

A teď nyní, rok 2014, iOS 8. Přináší podporu diktování textů pro desítky jazyků, včetně češtiny – sám jsem si na tuto funkci neskutečně rychle zvykl, a píšu pouze ve společnosti, nebo pokud diktování není možné či společensky přijatelné. Ale jinak? Ehm – co je klávesnice? 🙂 Já se po alternativní klávesnici tím pádem koukat nebudu – naučil jsem se diktovat, pokud nediktuji – většinou píšu z MacBooku – a to už i smsky. A to byl podle mého cíl Applu – aby o uživatele využívající jeho služby nepřišel.

iOS 8 - Diktování SMS
iOS 8 – Diktování SMS

V roce 2012 bych po alternativní klávesnici koukal, a využíval jí – o to hůř bych jí dnes „zahazoval“. Ale takhle? Vyhrál a má mě.

Spousta lidí se v iOS 8 naučí diktovat smsky, pokud to bude možné. Spousta lidí má právě MacBook, aby psala i z něho. I tak bude ale spousta lidí, kteří po alternativních klávesnicích sáhnou. Je to tedy takové půl napůl – ale i tak je podle mého vítězem Apple. Povolit to dříve, přišel by o většinu uživatelů.

 

Alternativní klávesnice tedy mají úspěch, zcela jistě. Ale je to úplně jiná situace než by byla v roce 2012 – například. Já po alternativách koukat nebudu, a všem uživatelům iOS doporučím – hned po nainstalování iOS 8 se s diktováním textu začněte kamarádit. 🙂

A to nemluvíme o hlasových zprávách a nových způsobech komunikace.