Bezdrátové nabíjení – The next big thing

Máme polovinu května, WWDC se blíží, takže se brzy zřejmě dočkáme představení aktualizovaného iOS – a společně s tím se začínají čím dál tím více rojit úniky „zaručeně pravého“ nového iPhonu.

K tomu spousta webů přidává myšlenku, že Applu něco chybí, dlouho nic nepředstavil, je na poklesu a bůh ví co ještě. Netroufám si odhadnout, jestli něco skutečně revolučního opět představí nebo ne – a je mi to jedno. Jsem totiž spokojenej s tím, co má, a nic extra nového nepožaduji, ani mi nechybí. Snad jenom jedno.

 

Je tomu rok a půl, co přišla Nokia s Lumií 920 a Lumií 820 – jejich největším lákadlem mělo být „bezdrátové“ nabíjení. Začaly se šířit informace, že je to blízká budoucnost, bude to mít každý, a když s tím na podzim nepřišel Apple u svého iPhone, bylo „zaděláno na průšvih“, zklamání, krok za konkurencí. Rok a půl uplynul, bezdrátové nabíjení nemá téměř žádný nový telefon (nebo se neprezentuje tak slavně jako předtím), iPhone stále překonává prodejnost, a nic moc se nezměnilo. Proč?

 

Bezdrátové nabíjení, které Nokia implementovala, mělo jednu chybu – bylo bezdrátové, ale nebylo bezkontaktní. K tomu aby fungovalo musel být telefon stejně na určitém místě, ke kterému šel kabel – telefon ovšem nemusel být zapojen, ale jenom položen na podložce. To podle mého zas tak bezdrátové není. Proč se tím tedy zabývat? Protože to jde, nebo někdy půjde, určitě i jinak. Myslím, že bude Apple jedním z těch, kteří bezdrátové nabíjení na trh dostanou. Né takové, jaké je nyní, ale skutečně bezdrátové – přijdete domů, vejdete do pokoje, a telefon se začne nabíjet. Třeba v kapse, třeba na stole, nebo v posteli. Nebude to jiný druh baterie, nebude to snižování spotřeby nebo zvyšování kapacity – bude to nový druh, jak telefon dobíjet.

 

Dotykové telefony tu také byly už před iPhonem, stejně tak tablety, nebo hudební přehrávače – Apple pouze vzal to co bylo, a vymyslel to jinak,  jednoduše, pro lidi. Bezdrátové nabíjení tu také máme, jenom je v těžko použitelné podobě. Je to snad jedna z funkcí, na kterou se skutečně těším, a kterou – doufám – Apple už v brzké době přinese – i když další generace iPhone to ještě asi nebude.

 

Otázkou je, co nám příští generace přinese. Bude to nějaká jiná technologie, kterou překvapí?


Současné „bezdrátové“ nabíjení má samozřejmě také využití – a uvedu jeden příklad na mé Magic Mouse. Apple nabízí ve svém obchodě bezdrátovou nabíječku Mobee Magic Charger – dle mého velice úžitečná věc. Magic Mouse použivá tužkové baterie, většina z nás do nich má dobíjecí typ. Jednou za čas – v mém případě kratší čas – je potřeba baterie dobít, případně vyměnit za nové. Díky tomuto doplňtu nahradíte baterie v Magic Mouse jednou baterií, kterou dostanete k nabíječce, a z vaší Magic Mouse je najednou bezdrátová bezdrátově nabíjená myš. Nemusíte nic vyndávat, nic měnit, prostě jí v noci položíte vedle počítače na podložku, a ona se sama dobíjí. Zde má podle mého bezdrátové nabíjení smysl – u produktů, které používají klasické tužkové (nebo jinak velké) baterie. A ještě jedna výhoda – myš je nyní o hodně lehčí než s klasickými bateriemi! Jen škoda, že se k USB kabel nedodává i koncovka.

 

Předchozí dobíjecí baterie z Magic Mouse.
Předchozí dobíjecí baterie z Magic Mouse.

Nabíjecí základna připojená k MacBooku.
Nabíjecí základna připojená k MacBooku.

Základna je skutečně tenká a malá, indikátor ukazuje stav nabití Magic Mouse.
Základna je skutečně tenká a malá, indikátor ukazuje stav nabití Magic Mouse.