Google I/O: Android M – zase blíž k iOS

Právě dnes, v 18:30 našeho času, začal Google I/O jak jinak než úvodní keynote Googlu.


 

Google I/O je takové WWDC od Applu, jen pořádané Googlem. Začíná o pár (tý)dnů dříve, aby se stihlo představit co nejvíce věcí, které kdyby ukázal i Apple, může se říct „byli jsme první“. Co se Googlu upřít nemůže je fantastické úvodní video připravené na obrazovku okolo celého sálu – to bylo skvělé.

 

Ovšem pak přišla na řadu řeč o Android M (přístí verze současného Androidu Lollipop). Google se rozhodl rozpovídat o 6 hlavních novinkách v novém Androidu. A nutno říct – 5 z nich jsou funkce po vzoru Applu. Tak například:

 

1) App Permissions

Při stažení aplikace na iOS je obvyklé, že pokud chci použít foťák, mikrofon, přístup do kalendáře, kontaktů, nebo kamkoliv jinam – vyskočí hlášky pro povolení. Pokud později chci změnit povolení, mohu v nastavení. Androidu se dlouho vyčítalo, že aplikace chtějí vše, jinak se nedají stáhnout. Že je nebezpečný. Očividně bylo na čase něco dobře udělané lehce okouknout.

2) Web Experience – Chrome Web Tabs

V současné době se v Android aplikaci dá k odkazu chovat dvěma způsoby – otevřít plnohodnotný prohlížeč, nebo otevřít web view. Google přináší alternativu, kteoru známe například z Facebooku na iOS – otevře se „safari“ okno, ale né Safari. Welcome Chrome Tabs.

3) App Links

Zhruba v iOS 7 Apple přinesl možnost otevírat určité věci v určitých aplikacích, které se zvolíte. Možnost otevřít soubor ve vámi zvolené aplikaci – třeba právě odkaz v E-Mailu v určitém prohlížeči, nebo odkz na Twitter přímo v Twitteru.

 

4) Mobile Payments

Android Pay. Už název napovídá, že Android Pay je asi konkurence… Apple Pay. No, uvidíme jak moc, protože víme, že výrobci svá zařízení a systémy rádi upravují a Samsung se svého Samsung Pay asi nebude chtít jentak vzdát, ale je to tady.

5) Fingerprint Support

Překvapení číslo 5. Pátá funkce, pátá již známá na iOS. Překvapí někoho, že Android přináší možnost pracovat s otiskem prstu, platit na Google Play, nebo potvrzovat platby pomocí Android Pay.

6) Power & Charging

Zde to nebude ani tak o softwaru, věřím, že Google přinesl něco nového. Ale taky přinesl podporu USB-C – ano, toho USB, které dostal MacBook, a prozatím jsou k němu všichni skeptičtí. V tomhle jsem rád, protože rozšíření tohoto portu je potřeba.

 

Je úsměvné koukat na to, jak Google během představování novinek v Androidu M nesklízel potlesk, protože… Protože ano, už toho není moc co přinést. A nečekám ani nějaké super funkce od Applu během WWDC. Lidé by se měli zamyslet, co ještě potřebují, co jim chybí v telefonech. Sám mám několik myšlenek a nápadů, tak snad, třeba, jednou. Ale ne teď – pro teď to stačí. Tohle všechno bylo potřeba přinést, aby Google nebyl kritizován – je to takové nutné zlo.

Druhou úsměvnou věcí je poznatek z řad diváků. Většina přítomných fotí Keynote ze svých iPhonů.

Alespoň, že budou Google Maps nově fungovat i offline..

 

Úplně jinou kapitolou je Umělá Inteligence Googlu. To celé pozadí pracující za vyhledávačem, překladačem a vším. Tady se ukazuje, jak silný Google je, jak rychle jeho UmInt roste, a bude zajímavé sledovat, co přinese.