„iPhone vypadá jak čína.“ Nebo korea. Už ano.

Každou chvíli si vzpomenu na představení iPhonu 6 a 6 Plus a brek horlivě diskutujících lidí pod články, kteří by to zvládli lépe. Vlastně už taková klasika.

Bylo to třeba tady, kde čeští uživatelé mající „Applem prošpikovaný barák“ plakali nad designem nově představených strojů, že “ od stvorky ide dizajn uz len dolu vodou“, přitom ho nikdo neviděl, nedržel, jen říkal, že by to udělal lépe. Klasika, ne? Tady umí každý všechno líp než ostatní. Pořád mi ale nepřipadalo, že by telefon nebyl k rozeznání od čínských kopií a vypadal levně. (Taky ne, v reálu tomu tak nebylo.)

Jenže čas běží, a dnes se dá říct, že už iPhone vypadá jako čína. Proč?

Před pár dny se mi dostal do rukou Samsung Galaxy A3. Jeden z těch stovek telefonů ročně představených, nemusíte hledat, vypadá stejně jako zbylých X s podobným názvem. Zaujala mě však podobnost v určitých věcech s iPhonem.

Tak třeba šuplík na SIMku. Jasně, někde SIM být musí, když není sundávací kryt (a proč najednou není, já myslel že je to u Applu na škodu?), ale vážně musí být „šuplíček“ na milimetry stejně velký, stejně zaoblený, mít stejnou dirku a další?

Další věc, která „byla špatně“ – vystouplá čočka fotoaparátu. Proč je tady taky? A u vlajkové lodi taky? A dokonce mnohem víc než u iPhonu?

A teď se vrátím do doby, kdy byl představen Samsung Galaxy S6, protože to byla chvíle, kdy jsem se opět zasmál. Čtečka otisků (byla i dřív, ale bylo nutné přejet, už ne), proužky po straně přístroje (anténa pro lepší signál? Ale ale), podobný reproduktor na spodu, zaoblené hrany.Podobnost čistě náhodná.

Ale odpověď je tedy jasná – ano, iPhone vypadá jako čína (nebo korea, nebo něco dalšího). Ale né vlastní vinou. Jen proto, že vznikají jeho kopie a snaží se ho napodobit. A každý rok čím dál tím víc. Vždyť se ho prodá 8 kusů každou vteřinu, takže 61 milionů za kvartál. A to už je důvod, zkusit to taky, ne?


Závěrem si nedovolím nerýpnout – informace o tom, že se nový Samsung Galaxy S6 Edge ohýbá stejně, ba ještě víc než iPhone 6, krásně ukazuje myšlenku „Když kopírovat, tak pořádně.“ Samsung se svým tweetem při uvedení novinky vysmál sám sobě. 🙂