Kamarád Automator podruhé: Neviditelné soubory ve Finderu

Každý chce mít občas skrytý nějaký obsah počítače. A občas si ho také zobrazit

V minulém článku jsem psal prvně o Automatoru – podle mého mocném nástroji na Macu. Dnes o něm budu psát podruhé – používám ho totiž často, a věřím že se to bude někomu hodit.

V systému mám skryté soubory nebo složky, které občas prostě potřebuju zobrazit. (O tom jak je skrýt nebo zobrazit jindy, nebo na Googlu.) Existuje na to pár příkazů do Terminálu, ale proč z nich neudělat službu, která je k dispozici na kliknutí? Začátek bude stejný jako minule.

Pomocí Spotlight vyhledáme aplikaci Automator a spustíme.

Automator 1 - Spotlight
Automator 2 – Spotlight

Po spuštění nás Automator vyzve k otevření již existujícího projektu, nebo vytvoření nového – klikneme na „Nový dokument„.

Automator 1 – Nový dokument
Automator 2 – Nový dokument

Po otevření se zeptá, zda chceme vytvořit aplikaci, službu, nebo něco jiného. Zvolíme Službu.

Automator 1 – Vybrat službu
Automator 2 – Vybrat službu

Nyní jsme v novém projektu Automatoru – nalevo vybereme Utility a dvojklikem vybereme „Spustit shell skript„. V prostoru vedle se nám objevila položka Spustit shell skript. Nad ní zvolíme, že služba nepřijímá žádný vstup. Přímo do vstupního pole shell skriptu vložíme následující kód:

STATUS=`defaults read com.apple.finder AppleShowAllFiles` 
if [ $STATUS == 1 ] 
	then 
		defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -boolean false
	else 
		defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -boolean true
fi
 
killall Finder

 

 

Automator 2 - Shell skript
Automator 2 – Shell skript

Skript si nejprve uloží do proměnné určitá data, poté otestuje, zda Finder zobrazuje skryté soubory nebo ne, a danou vlastnost změní na opačnou. Pokud tedy zobrazené byly, pak je skryje, a naopak.

Pokud máme vše nastaveno, pomocí CMD+S službu uložíme. Nazveme jí jak chceme – mém případě „Viditelnost„. Po uložení můžeme Automator zavřít a službu vyzkoušet.

Otevřeme Finder, vybereme nalevo nahoře položku Finder – Služby – a klikneme na naší službu – měla by být u položky Obecné. Pokud je vše správně, Finder se vypnul / restartoval a nyní zobrazuje skryté soubory. Pokud zvolíme službu znovu, opět je skryje.

Na mnoha webech je řešení pomocí terminálu, které je také možnost – pokud ovšem potřebujete často zobrazovat tyto soubory, je dle mého služba samotná mnohem rychlejší.

 

UPRAVENO 5. 4. 2016:
Aktualizoval jsem kód na kratší a modernější. 🙂