Kamarád Automator poprvé: Hromadná úprava fotografií

Většina uživatelů počítačů Mac a systému OS X používá svůj stroj k práci. A i ten, kdo ho používá jentak, si občas hraje s fotkama.

 

Při tvorbě nebo údržbě a aktualizaci webových stránek často nahrávám a zpracovávám velké množství fotografií. Vzhledem k velikosti, jakou z foťáku mají, je nutná jejich úprava. Pokud se jedná třeba o 100 fotek, je jejich zmenšení pomocí aplikace Náhled pomalé – proč si to neusnadnit a nezačít využívat potenciál OS X naplno? Přesně k takovým procesům, jako je třeba úprava fotek, je v systému přítomen Automator.

 

Automator je aplikace, v níž můžete vytvářet vlastní aplikace přistupující k funkcím systému. Nebo služby – jako například dnes já v tomto článku. Začneme skutečně jednoduchou službou, nebo chcete-li skriptem, který pouze zmenší fotografie na námi požadovaný rozměr.

 

Pomocí Spotlight vyhledáme aplikaci Automator a spustíme.

Automator 1 - Spotlight
Automator 1 – Spotlight

Po spuštění nás Automator vyzve k otevření již existujícího projektu, nebo vytvoření nového – klikneme na „Nový dokument„.

Automator 1 – Nový dokument
Automator 1 – Nový dokument

Po otevření se zeptá, zda chceme vytvořit aplikaci, službu, nebo něco jiného. Zvolíme Službu. (Za chvíli pochopíte proč Službu a né aplikaci.)

Automator 1 – Vybrat službu
Automator 1 – Vybrat službu

Nyní jsme v novém projektu Automatoru – chceme pracovat s fotografiemi, takže nalevo vybereme Fotografie, poté „Upravit velikost obrázků“ a tu vybereme dvojklikem. V prostoru vedle se nám objevila položka Upravit velikost obrázků. Nad ní zvolíme, že služba přijímá obrázkové soubory ve všech aplikacích. Přímo v položce nastavíme velikost obrázku – v mém případě chci, aby se všechny obrázky předělaly na rozměr 1280x“něco“px – 1280px bude ten větší rozměr. (druhý rozměr „něco“ si dopočítá tak, aby se nezměnil poměr a obrázek nezdeformoval).

Automator 1 – Vytvořit službu
Automator 1 – Vytvořit službu

Pokud máme vše nastaveno, pomocí CMD+S službu uložíme. Nazveme jí jak chceme – mém případě „Zmenšení fotek na 1280px„. Po uložení můžeme Automator zavřít a službu vyzkoušet.

Otevřeme Finder, najdeme pár fotek, označíme je. Pokud je máme označené, vybereme nalevo nahoře položku Finder – Služby – a klikneme na naší službu.

(Proto jsme tvořili službu a né aplikaci, Aplikace by byla v aplikacích a bylo by složité jí otevírat a používat. Naše služba je vždy dostupná přes tuto kontextovou nabídku – a to pouze v případě, pokud máme vybrány obrázky/fotografie – to je nastavení, že naše služba přijímá obrázkové soubory.) Fotografie se zmenšily na námi nastavenou velikost – hotovo.

Automator 1 – Zkouška služby
Automator 1 – Zkouška služby

Můžete si služeb vytvořit více, pokud potřebujete obrázky měnit na různé velikosti. Pokud chcete službu editovat, nahoře v kontextové nabídce vyberte Finder – Služby – Předvolby služeb, otevře se přehled všech služeb počítače, najdeme naší sužbu, klikneme pravým a vybereme Otevřít v Automatoru. Po úpravě opět uložíme pomocí CMD+S a máme upraveno.

 

Automator je mocný nástroj a v brzké době se k němu určitě vrátím v souvislosti s PDF soubory a dalším – je to nejlepší cesta, jak udělat vaší práci skutečně efektivní.