„LTE“ Turbo Internet aneb reklamština v plném proudu

„Máme nejširší pokrytí LTE internet v republice.“ – Znáte to? Poslední dobou častý slogan našeho červeného operátora. Na jednu stranu sice ano, nejširší pokrytí v republice mají, na druhou stranu je to jenom reklamní slogan a tak trochu lež obyčejným lidem – hlavně to slovo LTE. Jsou na to dva pohledy a já se na to zkusím podívat oběma.

Upozorňuji, že nemám nic proti Vodafonu, nic proti jeho výstavbě nových sítí ani proti tomu, co buduje. Vadí mi jeho reklamní kampaň a trochu klamání obyčejných lidí.

Jsem typ člověka, který obyčejným lidem něco vysvětlí klidně dvakrát, hlavně aby věděli, jak to skutečně je, co je čeká, jak co funguje. Kdybych jím nebyl, asi by tenhle článek nevznikal a většina lidí by si nadále myslela, že používá skutečné LTE, jak to Vodafone prezentuje. Nejdříve si ujasníme pár věcí, od kterých se to bude nadále odvíjet:

 • GPRS, EDGE, 3G, LTE – jsou to technologie, nějaké dané standardy (pozor, LTE není 4G, jak je někdy prezentováno, ale patří do standardu 3G!)
 • Každá se liší možnostmi komunikace zařízení od koncového zákazníka (nás, obyčejných lidí) s operátorem a především rychlostí datových přenosů

Všude je prezentováno, že LTE je dosud nejrychlejší mobilní datové připojení pro mobilní zařízení – až 172 Mbps – nebo tak nějak. A víc nic. Takže obyčejný člověk nyní u Vodafonu například v Ratměřicích vidí na svém telefonu LTE, a je šťastný, jak má rychlý internet a jak mu to šlape. Omyl. Vodafone v tuhle chvíli provozuje většinu LTE Turbo Internetu tak, že maximální teoretická rychlost je 20 Mbps! Zvláštní, že? (3G má rychlosti od 5,6 Mbps do 42 Mbps dle standardu.) Proč to teda prezentuje jako LTE, když obyčejný člověk v reklamě čte, že LTE je „něco“, co má rychlost až 172 Mbps? A to je právě důvod, proč píšu tenhle článek. Nadšeně mi píše kamarád – „Chytnul sem u Vodafonu LTE, tyjo, to je rychlejší než doma!“ – a ono není, jen on je reklamou oklamán.

Vezmeme to nyní druhým pohledem – tím více odborným. Nedávná aukce o kmitočty, především v pásmu 800 MHz, byla právě kvůli LTE. Aby LTE fungovalo tak jak má, tedy s danou vysokou rychlostí, musí mít nějakou šířku. Pro LTE je to běžně šířka 2×10 MHz – v ní je možné provozovat LTE tak jak je prezentováno. Jenže pásmo 800 MHz ještě není rozdané, a Vodafone se nám pustil do pokrývání LTE technologií v pásmu 900 MHz – v pásmu, kde to místo není, protože tam běží současné sítě. Nějakým způsobem ve svých frekvencích našel prostor 2×3 MHz a použil je – asi každému dojde, že v tom LTE jako takové provozvat nelze – tedy ne s danou prezentovanou rychlostí skutečného LTE. Technologie možná, příprava také – ale provedení určitě ne.

Nenechte se proto oklamat, na většině republiky LTE jako takové zatím bohužel není – a je až k smíchu, že se postupně zavádí – v dobách, kdy už je schváleno 4G (LTE-Advanced).

 • TheMarty

  Pěkný vysvětlení

 • alfik223

  Sydney 4G
  Bingo !!

 • Vodafone ČR

  Zdravím Kaspiku,
  jsem rád, že vás Turbo Internet zaujal a díky za váš komentář k němu. Jen bych k tomu rád přidal i náš pohled – už od začátku, kdy jsme Turbo Internet představili, říkáme, že LTE na frekvenci 900 MHz má reálné maximální rychlosti okolo 15 Mb/s. Správně jste to i popsal, důvodem je dostupná šířka pásma, kterou na frekvenci 900 MHz máme k dispozici. Tuto informaci píšeme už v první tiskové zprávě na http://www.vodafone.cz/o-vodafonu/o-spolecnosti/pro-media/tiskove-zpravy/detail/vodafone-do-prosince-2014-pokryje-ceskou-republiku/. Stejně to vyplývá i z naší Mapy pokrytí, která je na http://www.vodafone.cz/mapa-pokryti/. V kampani neprezentujeme LTE, ale Turbo Internet jako takový, do kterého počítáme jak HSPA+ (DC), tak LTE síť na frekvenci 900 MHz. Tedy obě technologie, které umožňují rychlé mobilní připojení k internetu (v řádech megabitů za sekundu). Ondra

 • Díky za reakci, cením si vaší práce na sociálních sítích.