OS X Yosemite a iOS 8: Prvních 40 hodin s novinkami

Uplynuly téměř dva dny od představení novinek a téměř totožný čas od doby, kdy jsem se k nim dostal. Mé první dojmy?

Jako iOS Developer mám přístup k iOS 8 a dalším betám každý rok, letos jsem v Developer center měl připravený i Redeem code pro zisk betaverze nového OS X – což mě velice potěšilo. Každý, kdo mě na Twitteru sleduje, už pár obrázků a reakcí slyšel. Popravdě jsem Twitter zaspamoval celkem dost – a kupodivu Folowers přibývají než naopak, za což samozřejmě díky! Poďme si říct pár základních věcí, faktů a informací o systémech.


OS X Yosemite

 OS X XX – Yosemite

Verze systému: OS X 10.10 (14A238x)

Verze kernelu: Darwin 14.0.0

Počítač: MacBook Pro

Model: Retina, 13-inch, Late 2013, 2.4 GHz Intel Core i5, 8 GB 1600 MHz DDR3

Mám nejnovější MacBook Pro, takže bych neměl mít teoreticky žádné výkonnostní problémy. A také téměř nemám. Systém jako takový je poměrně svižný jako plné verze, jiná věc jsou jednotlivé aplikace, ale o tom za chvíli.

Yosemite - Instalace
Yosemite – Instalace

Nová grafika a vzhled mě osobně okouzlil okamžitě, mám rád iOS 7, takže jsem v něco podobného doufal. „Mléčné sklo“ je na výchozí tapetě moc pěkné, například v aplikaci zprávy, kde je postranní lišta poloprůhledná. To samé přihlašovací obrazovka.

Yosemite - Přihlašovací obrazovka
Yosemite – Přihlašovací obrazovka

Je vidět, že optimalizace žádná není a přijde až časem – MacBook má z původní výdrže 10 hodin takřka třetinovou – při běžném používání. Teplota je stále okolo 50 – 60 stupňů, větráček se pouští častěji. Po probuzení má první sekundu rozpadlou grafiku, ale okamžitě se srovná do běžného stavu. Funkční problémy nebo nefunkční část nějakého HW není a nepozoruju.

Tmavé prostředí prozatím není možné zapnout – zřejmě teprve bude.

Yosemite
Yosemite

Nové funkce

Ze všeho nejdříve jsem samozřejmě (po instalaci iOS 8) zkusil psaní sms. A ono vážně funguje! iPhone a MacBook na jedné WiFi, nic víc. Žádné nastavování, žádné hrabání se někde v něčem. Prostě otevřu zprávy, dám psát novou sms (například Mamce, která má Windows Phone), odešlu – hotovo!

Yosemite - SMS
Yosemite – SMS

Jako druhé jsem zkusil telefonování. Bohužel, tato funkce nefunguje, takže její výsledky vám zatím nepovím – snad v další betaverzi.

„Semafor“, neboli ovládání každého okna, trochu změnilo funkčnost – konkrétně zelené tlačítko. Nyní nemění velikost okna ale okno rovnou Fullscreenuje.

HandOff – Funguje skvěle pro Safari, nevím jak pro Mail, protože používám alternativu, ale nefunguje například pro zprávy – což mě osobně mrzí. Čekal bych, že rozepsanou zprávu budu moct dopsat na Macu – a ono bohužel né.

AirDrop jsem prozatím nezkoušel, ale neočekávám velké problémy – šlo jen o zviditelnění zařízení mezi sebou.

V systému je dalších několik funkcí, jako nové Oznamovací centrum – co jsem na ně narazil, fungují jak mají, takže k nim není moc co více říct, kdyžtak se ptejte.

Problémy

Samozřejmě, mimo neoptimalizace tu máme další problémy – jak jsem řekl, například v předělaných aplikacích.

Safari, jako asi největší předělávka nového systému, je nyní trochu pomalejší. Zobrazování záložek po kliknutí do adresního řádku trvá cca vteřinu, což není úplně žádoucí, stejně jako celková pomalější odezva. Spotřeba energie je taky trochu vyšší. Největší bug je na stránce Facebook – pokud máte otevřený chat, a chcete někomu psát, stránka se začne skrolovat, skákat, hledat zmáčknutá písmena, a chat má zhruba 2 sekundy spoždění. Po napsání zprávy o 120 znacích jste na hlavní straně zhruba o 200 příspěvků níže, vše se zpomaluje, a Facebook zamrzá. Řešení je mít zprávy otevřené přímo na sránce Přehled všech zpráv, ale úplně komfortní to není.

FaceTime, který má novou ikonku společnou s telefonováním (které zatím nejde), má celkově problémy. Někdy se nespustí, někdy až na několikátý pokus, někdy chvíli zamrzne – hold, nová funkce není odladěná a stará aplikace nefunguje. Uvidíme dál.

Mail prozatím nemůžu ohodnotit, použil jsem ho na pár minut, vypadá funkčně, uvidíme pozděij, budu nucen na něho přejít.

iTunes je pro mně zcela nepochopitelně jako jediné ve starém designu. Semafor má původní funkce, původní vzhled, okno není průhledné ani bílé – ale nadále šedivé, minipřehrávač stále nic hezkého. Zvláštní – třeba přijde nová aplikace, uvidíme.

Používání nového systému mě nějak extra neomezuje ani při běžné práci. Snad budou další verze jen lepší a lepší a nebudou nějaké další problémy přibývat.


iOS 8

iOS 8

Verze systému: 8.0 (12A4265u)

Model: iPhone 5S Gold 16GB, Verze A1457

Z původního iOS 7 vzhledově není žádný skok. Vylepšovalo se snad čistě pouze funkčně. Vidět je, že hlavní optimalizace probíhala na iPhonu 5S – ostatní verze mají dle mých informací velké problémy. iPhone 5 se stal poměrně nepoužitelný, 4S zřejmě také, takže majitelům těchto telefonů update radši nedoporučuji. Jednou ze změn, „grafických“ i ovládacích, je předělané nastavení, kde položka iCloud nyní zobrazuje mnohem více informací a oddělila se od zbytku položek.

iOS 8 - Nastavení
iOS 8 – Nastavení

Systém je na iPhone 5S svižnější než iOS 7! Ano, ač je to těžko pochopitelé, přehled spuštěných aplikací, přepínání mezi složkama – to všechno je ještě rychlejší.

Nové funkce

Nová aplikace Health je mi prozatím k ničemu. Mám sice Nike+ Fuelband, odkud by něco brát mohla – ale zatím nebere, takže je prázdná.

iOS 8 - Health
iOS 8 – Health

Předělané bylo počasí, zobrazuje po hodinách předpověd na 24 hodin, navíc nyní i další podrobné informace.

iOS 8 - Počasí
iOS 8 – Počasí

Siri stále sice neumí česky, ale pro ostatní, co umí anglicky, je to nyní mnohem komunikativnější společník. Je upovídaná skoro jako vaše přítelkyně, a navíc i „s emocema“. Na otázku, jaké je a bude počasí, odpoví sice okamžitě jak je, ale poté se zamyslí, a s příjemným „hmmm“ zabručením se zamyslí, že na další dny to nebude nic moc. Pak „zklamaným“ tónem řekne něco na způsob toho, že je to jak na horské dráze.

V souvislosti s tím ještě zmíním, že hláškou „Hey, Siri“ můžete Siri aktivovat – ale pouze při telefonu zapnutém na napájení. Takže pokud ho máte k Macu připojený kabelem, nebo v nabíječce, můžete klidně ležet v posteli, iPhone mít na stolku, a po příchozí sms prohlásit „Hey, Siri, read me the message“ – Siri zareaguje. Užitečné, pro nás co Siri používáme pravidelně.

iOS 8 - Siri
iOS 8 – Siri

Ohledně hlasového ovládání přibyla ještě jedna novinka. Oněch 22 jazyků bylo skutečně přidáno – ale pro možnost diktování zpráv. A mezi nimi je i čeština! Diktování funguje skvěle. Rozumí spisovné i hovorové češtině, při vyslovení „čárka“ skutečně udělá čárku, a jiné. Neuvěřitelná úleva, konečně nemusím v autě zprávy psát, ale mohu je diktovat.

iOS 8 - Diktování SMS
iOS 8 – Diktování SMS

V Nastavení – Obecné – Využití nyní najdete přehled spotřeby baterie, kolik si vzala která aplikace, a vše – velice detailně. Moc užitečná funkce.

Rychlé položky při spuštěných aplikacích jsou fajn, ale ještě jsem je nevyužil. Nové funkce fotoaparátu také ne. Možnost rychle odpovědět na sms při aktivním displeji jsem ještě nezkoušel, vždy mi přišla sms při zamknutém telefonu. Naopak podorbnosti ohledně konverzací s lidmi přes iMessage zkoumám celkem pravidelně.

Problémy

Prvním problémem je položka Nastavení. Při zapnutí se vypne a otevře se až na druhý pokus – pokaždé. Hlavní ale je, že se spustí.

Druhý problém jsou polohové služby. Sice je nyní možnost je ovlivňovat pro každou položku zvlášť, navíc zda je může aplikace používat stále, pouze při zobrazené aplikaci, nebo nikdy, ale né úplně to funguje. Ačkoliv jsem je pro AppStore vypnul, i vypnutá aplikace po hodině a zamknutém telefonu je používá, pomůže až restart telefonu – opět dobré do doby, než AppStore otevřete. Proto se ho snažím neotevírat. Dělala to ještě nějaká aplikace, ale ta reagovala na „Nikdy“.

Při zapnuté hudbě a zamknutém telefonu pozoruji horší ovládání tlačítek na displeji – což byl problém už betaverzí iOS 7. Nicméně při správném trefení se to funguje.

Při příchozím hovoru je ojediněle zhruba vteřinové zamrznutí před příjmutím – ovšem nic podstatného.

V oficiální aplikaci Facebook nejdou přehrávat videa. Žádná.

Mapy se stále nedočkaly nějakého vylepšení co se podkladů týče, takže za mě stále označeno jako „Problém“. Tedy – bavíme-li se o Satelitních podkladech. Ty normální mi přijdou velice kvalitní.

Dopad na baterii ani moc nepozoruji, i když tam určitě nějaký bude. Zřejmě mám dobrý kus – i normálně mi vydrží vážně hodně.


Celkově snad nemám žádnou aplikaci, která by na některém z operačních systémů nefungovala. Prozatím šlape vše, včetně VirtualBoxu, Photoshopu, nebo dalších důležitých aplikací.

Z nových systémů jsem osobně velice nadšen už nyní v betaverzi. Jejich spojení dává opět smysl o mnohem více, ekosystém se prohlubuje. Jeden bez druhého umí hodně věcí – ale společně umí mnohem více. Vzhled je dle mého gusta. Pokud máte dotazy nebo chcete nějaký screenshot, zanechte komentář.

 

Je na co se těšit, běžným uživatelům přechod nyní nedoporučji, obzvláště na iOS 8, ale pokud se něco v dalších betách změní, určitě tady najdete informace i doporučení. Těšte se! …. a to nemluvím o novinkách z pohledu vývojáře – famózní.