WWDC 2014 – Přijde překvapení, nebo zklamání?

Nezbývá ani 24 hodin do úvodní Keynote. Otázek je mnoho, odpovědí málo.

Když přicházelo představení LG G3, na pozvánce bylo jasně dané, že půjde o očekávaný telefon. Když se představoval Samsung Galaxy S5, jeho parametry a detaily jsme znali několik dní dopředu. Jedno je cílená kampaň a snaha zaujmout, druhé zřejmě únik informací.

Přichází WWDC, kde Apple tradičně představuje nějaké novinky, a letos je to možná trochu tajemnější než předchozí roky. Proč? Poďme se zamyslet, zasnít, a zbylé hodiny čekat, co z toho bude pravda.

Doba, kdy únik jakýchkoliv informací v případě Applu nepřicházel v úvahu, je pryč – o tom není sporu. Dnes je prostě vše jednodušší – v době vydání prvního iPhonu neměl každý smartphone, kvalitní foťák, a celkově o Apple nebyl takový zájem. Přesto se nyní „zasním“, protože úniků bylo zatím skutečně minimálně – pokud nějaké byly, a nejsou to vše jen podvrhy.


 

OSXObrázek zachycující banner systému OS X nám asi příliš neřekne, přejmenování se zřejmě nekoná (jak někteří očekávali OS XI nebo jiné), obrázky ze systému také zatím nemáme. O tom, co banner zobrazuje, bylo napsáno všude již mnoho, proto to vynechám.


 

iOS8

Oproti tomu tento banner, pravděpodobně zobrazující verzi nového iOS, ve mně budí mnoho nápadů. Jak napsal server jablickar.cz na svůj Twitter, „Dočkáme se tzv. změn pod pokličkou, jak naznačuje osmička schovaná pod hladinou?“. Také je to možnost. Třeba bude nový systém od základů, ve svém jádru a dalším předělaný.

Ale co když je v tom skrytého něco jiného? Co když to značí příchod „voděodolnosti“? Třeba to není spojené se softwarem, ale hardwarem. Co když v pořadí osmá vlajková loď (ano, skutečně bude další verze iPhonu osmá vlajková loď, byť to bude devátá verze – iPhone 5C není vlajkovou lodí.) bude mít voděodolnost, nebo dokonce vodotěsnost? Nebo shoda náhod v číslování vlajkových lodí a verze iOS?

A nebo je voda prostě pouhá kulisa k osmičce – skutečně jen k verzi nového iOS.

O tom, že možná vyjde nový iPhone již teď, se spekuluje také. Jiné úhlopříčky, rozlišení, nová velikost. Možná ano, možná ne – pokud se ale změna skutečně chystá, dávalo by představení na WWDC smysl více než na podzim. Vývojáři se seznámí s novým rozlišením, s prací v novém XCode, iPhone vyjde „později“ a aplikace pro něho už budou „připravené“. Třeba.


 

WTCCTWPosledních několik vyjádření představitelů Applu o tom, že „letos chystáme nejlepší produkty co kdy Apple nabídnul“, jsou možná přehnané. Většina lidí je chápe jako nový produkt, něco, co opět změní určité odvětví. Mě napadá spíše inovace zařízení tak, aby spolu ještě líp pracovaly. Síla je v ekosystému, a pokud k tomu přijde skutečně platforma pro ovládání domácnosti, bude to jedna z předností a náskok před jinou značkou. Že by právě pro novou platformu vznikl slogan letošního WWDC?

„Write the code. Change the world“

Další zvláštností je letos program. V oficiální aplikaci WWDC i programu je u více jak poloviny přednášek, laboratoří a dalšího obsahu zpráva „Obsah bude upřesněn po úvodní Keynote.“ Co Apple skrývá? Přijde skutečně něco úplně nového, co nemůže prozradit? Nebo proč vlastně obsah dalších přednášek neznáme už nyní?

 

Ať už to zítra dopadne jakkoliv, jsem na to zvědav. Má fantazie pracuje, bannery ve mně budí různé pocity, a hledám v tom určitě i něco, co tam není. Uvidíme.

 

Mimochodem, všimli jste si, že první písmena vět ve sloganu jsou k sobě zrcadlově stejná? WTC.CTW. Pěkné, že?

 


Aktualizováno v pondělí v 16:00:

Úplně jsem zapomněl na další věc, která zvláštnost jako nezveřejněný program ještě podtrhuje. Mimo výše zobrazených bannerů jsou po celém areálu i další, ovšem některé jsou zakryté. Budou odhaleny společně s Keynote? Je na nich skutečně něco, co přijde, zatím se o tom neví, a bude to „boom“?

Zbývají 3 hodiny, já si chystám popkorn, a neuvěřitelně se těším.

 

  • alfik223

    Za 24 hod. Budeme uź vědet …